• Najnowsze informacje i ogłoszenia
    Najnowsze informacje i ogłoszenia

oszczedzaj energie

Szanowny Odbiorco!

Powiemy Ci jak w prosty sposób sprawić, aby rachunki za energię cieplną nie obciążały nadmiernie domowego budżetu i co zrobić, aby ciepło nie uciekało zbyt szybko z Twojego mieszkania. Niektóre ze wskazówek wymagają niewielkich inwestycji, inne poświęcenia czasu, a w większości to drobiazgi, które sprawią, że poczujesz różnicę.

1. SPRAWDŹ SZCZELNOŚĆ OKIEN I DRZWI

To kluczowe. Jakość stolarki drzwiowej i okiennej szczególnie w starszym budownictwie, którego jak wiadomo w naszej gminie nie brakuje pozostawia wiele do życzenia. Zniszczone uszczelnienia, wypaczone futryn i ubytki. To wszystko sprawia, że do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Najprostszym i najtańszym sposobem jest zlokalizowanie szczelin, zakup nowych uszczelek i naklejenie ich na brzegach ramy okiennej. Przy znacznym zużyciu zalecana jest kompletna wymiana stolarki. Wiele osób decyduje się na wezwanie specjalisty z kamerą termowizyjną, który dokładnie wskaże miejsca, w których występują nieszczelności oraz określi stopień zużycia materiału.

2. REGULACJA TEMPERATURY DOSTOSOWANA DO WŁASNYCH POTRZEB

W procesie oszczędności energii cieplnej istotną sprawą jest kontrola i regulacja temperatury pomieszczeń. Pamiętaj nie nagrzewaj nadmiernie mieszkania. Warto zmniejszać moc grzejników w pokojach mało uczęszczanych. Inwestycja w nowoczesne, bezprzewodowe regulatory kaloryferów i elektroniczne sterowniki ciepła sprawią, że zużycie energii będzie mniejsze. Jeden stopień na termometrze mniej to zużycie ciepła niższe o około 5-8%. Temperatura wyższa niż 20 stopni Celsjusza może w konsekwencji mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i sprawić, że czujemy się zmęczeni i ospali. Powoduje też wysuszanie śluzówek nosa i gardła, co osłabia odporność na sezonowe infekcje.

3. COROCZNY PRZEGLĄD STANU TECHNICZNEGO INSTALACJI GRZEWCZEJ

Uszkodzone lub zapowietrzone grzejniki potrafią przysporzyć wielu problemów. Awaria, nawet jednego kaloryfera doprowadza do utraty ciepła i większego poboru energii przez inne urządzenia. Warto dokonywać regularnych kontroli, przeglądów i konserwacji korzystając z doświadczenia wyspecjalizowanych w tym zakresie fachowców.

4. KONTROLA WENTYLACJI JEST RÓWNIE WAŻNA

Oprócz przeglądów technicznych instalacji grzewczej równie ważna jest sprawnie i wydajnie działająca domowa wentylacja. Upewnij się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych są szczelne i poprawnie zamontowane oraz czy wywiewy kratkowe działają wtedy kiedy powinny np. tylko po zapaleniu światła i pobytu w toalecie. Optymalna wentylacja pomaga w skutecznym odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń, co ma znaczący wpływ na panującą w nich temperaturę.

5. MONTAŻ EKRANÓW ZAGRZEJNIKOWYCH TO TANIA METODA NA OSZCZĘDNOŚĆ

To naprawdę warto zrobić. Bardzo małym nakładem środków finansowych możemy naprawdę zaoszczędzić na rachunku za energię cieplną w naszym domu. Zakup ekranów zagrzejnikowych to wydatek raptem kilkudziesięciu złotych. Ograniczają one przede wszystkim wchłanianie ciepła przez ściany i odbijają temperaturę w kierunku pomieszczenia. Są to elastyczne panele zbudowane ze specjalnej magnetycznej folii izolacyjnej oddającej ciepło. Należy pamiętać również o zwyczajnym wycieraniu kaloryferów z kurzu, który w nadmiarze może mieć wpływ na nieznaczny wzrost zużycia energii.

6. UMIEJĘTNE WIETRZENIE - DOBRY NAWYK W TWOIM DOMU

Odpowiednie otwieranie i zamykanie okien w mieszkaniu to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, ale nie zawsze wykonywana w należyty sposób. Zastosowanie kilku prostych zasad pozwoli na zaoszczędzenie kolejnych porcji energii, a co za tym idzie gazu czy opału. Uwaga! Zimą wietrz pomieszczenia krótko - oczywiście w zależności od temperatury na zewnątrz, ale nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Wcześniej pamiętaj, aby zakręcić zawory grzejnikowe, w przeciwnym razie całe ciepło uleci na zewnątrz. Nie martw się...po zamknięciu okien i zakończeniu wietrzenia temperatura szybko wróci do normy dzięki ciepłu skumulowanemu w ścianach i suficie. Cyrkulacja powietrza w Twoim domu jest konieczna!

7. ABSOLUTNIE NIE ZASTAWIAJ GRZEJNIKÓW MEBLAMI

Właściwe ustawienie mebli w mieszkaniu może mieć ogromny wpływ na przepływ temperatury, a co za tym idzie nasze oszczędności. Ergonomiczna aranżacja wnętrza to klucz do poprawy domowego budżetu. Nie zasłaniaj kaloryferów meblami lub grubymi zasłonami. To wszystko utrudni rozchodzenie się wytwarzanego ciepła. Zastawiony grzejnik będzie musiał działać ze zwiększoną mocą. Odległość przedmiotów od źródła ciepła powinna wynosić co najmniej kilkanaście centymetrów. Często popełniany błąd to zastawianie kaloryferów kanapą lub fotelem.

8. SIŁA NATURY GRZEJE LEPIEJ NIŻ MYŚLISZ

Oprócz tych wszystkich wymienionym wyżej procedur nie należy zapominać o naturalnych źródłach energii, które pomagają nam magazynować ciepło pod naszych dachem. W sposób oczywisty i naturalny padające na szyby promienie słoneczne podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego warto, kiedy tylko to możliwe korzystać z tego darmowego źródła. Pamiętaj aby w mroźne, ale pogodne dni odsłonić zasłony, firany czy żaluzje i łapać jak najwięcej słońca. W nocy natomiast przeciwnie, warto zaciągnąć kotary, aby straty energii były jak najmniejsze.

9. BUDOWA NOWOCZESNEGO SYSTEMU GRZEWCZEGO - DROGO, ALE SKUTECZNIE

Jeżeli budujesz, remontujesz lub modernizujesz swój dom koniecznie pomyśl o nowoczesnych i ekonomicznych systemach grzewczych. Nie są to rozwiązania tanie, ale w perspektywie kilku lat pozwolą na bardzo duże oszczędności kosztów związanych z ogrzewaniem. Alternatywnych możliwości jest wiele.
Oto kilka wskazówek:
1) wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych na nowe zużywające mniej paliwa np. kocioł kondensacyjny
2) Instalacja dodatkowych źródeł energii - pompy ciepła czy rekuperatory połączone z wentylacją
3) montaż elektronicznych sterowników automatycznie zarządzających pracą urządzeń grzewczych - komputer stale monitoruje odpowiednią temperaturę w Twoim domu.

10. INWESTYCJA W OCIEPLENIE BUDYNKU NA PEWNO SIĘ ZWRÓCI

Żadne to odkrycie, że ciepło z naszego domu ucieka przez otwarte okna i drzwi, ale również przez ściany, strop i dach, które głównie w starszym budownictwie są źle ocieplone lub po latach izolacja nie spełnia już swojej funkcji. Wówczas jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie nowoczesnej termomodernizacji. To najbardziej skuteczny ze sposobów oszczędności ciepła, ale również znacznie kosztowniejszy od innych. Nowatorskie systemy ociepleń budynków są bez wątpienia gwarancją zmniejszenia zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie redukcję kosztów codziennego użytkowania. Jednak przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga poważnego zastanowienia i przeznaczenia dużych nakładów finansowych, które zwrócą się w odległej perspektywie czasu. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie firmy przeprowadzającej analizę stanu ocieplenia budynku i ewentualne wybranie najlepszego rozwiązania.

nfosigw 430wfosigw 430bip logo

  • stopka

Dane adresowe

Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp. z o.o.
ul. Szosa Jadowska 49
05-200 Wołomin
tel. (22) 787 55 80/81
e-mail: sekretariat@zec.wolomin.pl

NIP: 125-09-10-324
REGON: 013139587
KRS: 0000203809
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XIV Wydział KRS
Kapitał zakładowy - 20 152 000,00 zł
Pekao SA - 51 1240 6074 1111 0010 6379 1342
PKO BP - 97 1020 1026 0000 1402 0309 7169

facebook

Ważne telefony

Zgłaszanie awarii ciepłowniczych
tel. 22 787 55 80/81 wew. 115
w soboty, niedziele i święta oraz w godz. 15:00 - 7:00
tel. 532 565 748
tel. 22 787 55 80/81 wew. 117

Zespół Obsługi Klienta
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00
tel. 22 787 55 80/81 wew. 129

Dział Eksploatacji
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00
tel. 22 787 55 80/81 wew. 115

Sprzedaż żużla
tel. 22 787 55 80 wew. 119